Dzień Języka Ojczystego

język_1Klasy I-III dołączyły do projektu e- Twinning i 21 lutego obchodziły „Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego”. Uczniowie z klasy I odszyfrowali i zapisali prawidłowo smsy o Strąku i Żyle. Poznali również znaczenie wybranych powiedzeń – w ich zrozumieniu pomogły historyjki z książki Grzegorza Kasdepke „Co to znaczy..”, stworzyli „Kostki Powiedzeń”, które posłużyły do zabawy w odgadywanie i wyjaśnianie „dziwnie” brzmiących wyrażeń. Dzieci z klasy drugiej odczytały sms-y bez znaków diakrytycznych, a następnie „poprawnie” przepisały ich treść. Pracując w grupach wyjaśniały znaczenie homofonów. Uczniowie klasy trzeciej z dużym entuzjazmem zabrali się za wyjaśnianie i ilustrowanie przysłów. Łamańce językowe i wierszyki z „ę i ą” nie sprawiły im większej trudności. Wyszukiwanie dawnych imion było jak lekcja historii! Zabawa była świetna! Satysfakcja ze zdobytej wiedzy ogromna!